Otázky a odpovede

Ikona štvorcový emoji

Dali sme dohromady otázky a odpovede, ktoré Vás môžu zaujímať v súvislosti s Calliope. Ak máte akúkoľvek inú otázku, ktorá nie je zodpovedaná nižšie, neváhajte sa nás opýtať využitím kontaktného formulára, e-mailu alebo aj sociálnych sietí.


Calliope logo
Čo znamená “Calliope”?

Calliope bola dcéra boha Dia. V dnešných časoch je mnohými počítačovými vedcami považovaná za “tabletovú múzu”, čiže akási predchodkyňa dnešných ideálov digitálneho vzdelávania. Stačí si vyhľadať obrázky s jej napodobnením.


Obsah Calliope
Kde nájdeme študijný materiál?

Calliope nie je len samotné zariadenie, ale je to aj celosvetová komunita, ktorej účastníci prispievajú aj tvorbou vzdelávacích, tréningových, učebných materiálov. Tie sú dostupné na našej stránke alebo stránkach Calliope projektov a komunít.


Calliope krabičky
Kde si môžeme zakúpiť Calliope mini?

Miniatúrny počítač Calliope si môžete zakúpiť aj priamo na našej stránke, kde sa dozviete aj ďalšie informácie o aktuálnej dostupnosti, dodacích dobách, možnosti platby a podobne.


Zelená grafika Calliope mini
Prečo nie zariadenie britského micro:bit?

Pred vytvorením Calliope sme robili dôkladný prieskum trhu. Zariadenie micro:bit však neobsahovalo základné a zásadné komponenty, ktoré by umožňovali vytvárať zaujímavé experimenty (napr. reproduktor, LEDky alebo mikrofón). Navyše pripojovací pás micro:bitu má kontakty blízko seba a často tak dochádza ku elektrickým skratom. Práve preto má Calliope mini v tvare hviezdice kontakty čo najďalej od seba. Dali sme si však záležať na maximálnu kompatibilitu s micro:bitom – preto je možné použiť existujúci kód aj na Calliope mini!


Prečo nie zariadenia typu Arduino alebo Raspberry Pi?

Aj keď sú to zaujímavé a prispôsobivé zariadenia, sú príliš komplexné a zložité pre základné školy. Oba typy potrebujú dodatočné senzory, moduly, káble a rozšírenia, ktoré im pridajú potrebnú funkcionalitu. Pre začiatočníkov a niektorých žiakov prvého stupňa základných škôl to môže byť príliš komplikované a demotivačné, preto sme sa rozhodli vytvoriť Calliope! Calliope mini je dostupný miniatúrny počítač, ktorý obsahuje množstvo rôznych komponentov vhodných na Vaše programátorské experimenty!


Aké tímy stoja za projektom Calliope?

Projekt Calliope založila a stojí za ním nemecká nezisková organizácia Calliope gGmbH (Die gemeinnützige Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Viac o ich vlastníckej štruktúre, zakladateľoch, prispievateľoch a financovaní sa dozviete priamo na ich stránke. Za Calliope na Slovensku stojí malá spoločnosť BIZ1 s.r.o. a partnerské občianske združenie, ktoré všetky svoje aktivity spojené s Calliope vykonávajú v duchu zakladateľov, a teda bez nároku na zisk alebo finančný prospech.


Žltá grafika Calliope mini

Technické otázky

Aký procesor je použitý v Calliope mini?

Používame Nordic NRF51822, čo je ARM Cortex M0 32bit procesor s 16kb RAM a 256kb Flash pamäťou. Taktiež sme pridali NXP MKL26Z ako procesor rozhrania pre USB port, čo umožňuje programovať Calliope cez prehliadač.

Fotografia Calliope mini

Ďalšie technické špecifikácie:

Na Calliope mini viete použiť viacero protokolov. Oba konektory ponúkajú I2C a UART. Použitím 26-pinového GPIO viete taktiež využiť SPI. Existuje veľké množstvo rozšírení a konektorov, ktoré môžu byť jednoducho použité pripojením na jeden z dvoch portov. Pripojenie motorov zabezpečuje radič DRV8837 od výrobcu Texas Instruments. Je nazývaný aj H-Bridge. Umožňuje pripojenie až dvoch DC motorov, ktoré vedia byť regulované jedným smerom. Ak sa pripojí iba jeden motor, ten vie byť regulovaný oboma smermi (dopredu a dozadu). Viac informácií nájdete dokonca aj na Wikipédii.


Existuje možnosť naprogramovať Calliope niečim iným než block editorom?

Áno, viete ju taktiež kontrolovať cez mbed. Okrem toho je možné použiť MicroPython. Viac aktuálnych informácií získate vo fórach a komunite.

Blok kódu
Grafika Calliope mini so srdcom

Je toto zariadenie výhradne určené na použitie v školách?

Celkový tvar, prevedenie, použité komponenty a samotná výdrž je optimalizovaná na použitie žiakmi v školách, ale pochopiteľne Calliope mini sa dá využiť rôznymi inými spôsobmi v ďalších oblastiach. Určite nejakú nájdete alebo vymyslíte, stačí sa inšpirovať už vytvorenými projektami.

Fotografia detí s Calliope

Fotografia Calliope so zobrazeným emoji

Prvá pomoc pre Vaše Calliope mini

Ako môžem preinštalovať demo program na svojom mini?

Pokiaľ je Calliope mini logo umiestnené na ľavej strane dosky, originálny súbor nájdete TU. Po stiahnutí ho viete dať na Calliope mini ako hociktorý iný skript jednoduchým presunutím.


Prečo editor nespolupracuje s mojim mini?

Sú dve verzie editora, pričom ten najnovší spolupracuje s najnovšími mini. Ak je Calliope mini logo bližšie tlačidla B, použite mini.pxt.io. Pokiaľ je bližšie tlačidla A, použite makecode.calliope.cc.


Ako viem použiť Bluetooth na flashnutie mini?

Calliope mini môže byť flashnutá cez Bluetooh z akéhokoľvek smartphonu alebo tabletu, podobne ako micro:bit, použitím správnej aplikácie pre Android alebo iOS.


Čo robiť, ak mini nie je rozpoznané ako USB disk?

V tomto prípade musí byť firmware flashnutý. Držte tlačidlo reset počas pripájania USB kábla. Mini by sa malo objaviť po pripojení ako “MAINTENANCE”, na ktoré presuniete tento firmware.


Žltá fotografia Calliope s písmenom H